خصوصیات و ترکیبات فسفات و فسفیت

خصوصیات و ترکیبات فسفات و فسفیت 

کاربرد فسفیت به عنوان بخشی از برنامه های تولید محصولات کشاورزی در حال گسترش است. در ساختار این ترکیب یک اکسیژن کمتر از فسفات وجود دارد و همین امر موجب می شود ویژگی های شیمیایی و رفتار فسفیت نسبت به فسفات کاملا متفاوت باشد.

فسفیت در مقایسه با فسفات دارای حلالیت بالایی بوده و جذب کار آمد تر و سریع تری در برگ و ریشه گیاهان دارد بنابراین با غلظت های بالا می تواند برای گیاهان ایجاد سمیت نماید. فسفیت اثرات منحصر به فردی در متابولیسم گیاهان دارد فسفیت در کاربرد خاکی و یا روی شاخه ؛ برگ گیاهان به تدریج به فسفات تبدیل می شود به منظور جلوگیری از اختلالات تغذیه ای ؛ کاربرد خاکی و محلول پاشی برگی این ترکیب از غلظت های پایین استفاده می شود ممکن است برای برخی از گونه های گیاهی اثرات منحصر به فردی را نشان دهد که در فسفات دیده نمی شود.

مقدمه :

فسفر یکی از عناصر ضروری مورد نیاز برای تمامی موجودات زنده به شمار می رود . اما به علت واکنش پذیری بالایی که دارد به سرعت با سایر عناصر از جمله اکسیژن و هیدروژن ترکیب شده و به صورت تک عنصر در طبیعت یافت نمی شود. فسفیت بعد از افزودن به خاک تحت تحولات تدریجی قرار می گیرد تا به این فرم پایدار تبدیل شود میکروارگانیسم های خاک قادر به جذب استفاده از فسفیت و آزاد سازی آن  به شکل فسفات هستند و در مسیر این تغییرات بیولوژیکی ؛ انرژی و مواد غذایی خود را نیز تامین نماید.

فسفات در خاک معمولا بین 3 الی 4 ماه بر آورده می شود اما وقتی این ترکیب در طول فصل رشد در خاک به کار برده شود. به دلیل حلالیت بالاتر؛ آسان تر از فسفات در دسترس این میکروارگانیسم ها و ریشه گیاهان قرار می گیرد اکسیداسیون غیر بیولوژیکی فسفیت ممکن است در خاک رخ دهد ولی به تدریج و با شیب ملایم تری صورت می پذیرد

گزارشات متعدد نشان می دهد زمانی که فسفیت به میزان برابر با غلظت فسفات به کار برده شود منبع غذایی ضعیفی برای گیاهان دارای دوره رشد کوتاه محسوب می شود گیاهان تغذیه شده با فسفیت در هفته ها و ماه های ابتدایی دوره تغذیه همواره ضعیف تر از گیاهان تغذیه شده با فسفات هستند. آزمایشات اخیر نشان داده است که در فسفیت  در غلظت مناسب می تواند سبب تحریکاتی در گیاه شود که به دنبال کاربرد فسفات  در گیاه رخ نمی دهد .

محلول پاشی برگی فسفیت را می توان برای جبران کمبود فسفات در مرکبات و آووکادو و جایگزین فسفات نمود. تبدیل فسفیت به فسفات ممکن است در اکثر اکسیداسیون شیمیایی آرام و یا توسط قارچ  ها و باکتری های اکسید کننده موجود روی برگ مرکبات و آووکادو صورت گیرد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *