فرآوری میوه های خشک

فرآوری میوه های خشک

کشور ما از لحاظ میزان تولید برخی از محصولات باغی در سطح جهان شاخص است؛ همچنین به واسطه شرایط اقلیمی خاص به ویژه  برخورداری از ساعت های طولانی تابش آفتاب ؛ میوه های حاصله از لحاظ ویژگی های کیفی مانند عطر ؛ طعم و زنگ در جهان زبانزد هستند . به همین دلیل فرآوری میوه های خشک از دیرباز نزد ایرانیان از محبوبیت خاصی برخوردار بوده است.

نگهداری طولانی مدت محصولات و به ویژه میوه جات خشک و لواشک از گذشته دور تا به امروز رایج بوده است و طبق اسناد تاریخی ایرانیان پیشروترین ملت ها در این رابطه بوده اند .

با توجه به آشنایی مصرف کنندگان با ویژگی حسی و تغذیه ای مفید میوه های خشک و لواشک و نیز ارزش افزوده بالای این محصولات و وجود شرایط مطلوب برای صادرات این فراورده ها ؛ تولید آنها دارای چشم انداز روشنی از لحاظ کسب درآمد ؛ جلوگیری از اتلاف میوه ها و اشتغال زایی با سرمایه نسبتا کم است. فراورده های میوه خشک عموما در بین اکثر ذائقه ها محبوبیت خاصی دارد و کمتر کسی پیدا می شود که شما را از مصرف این فراورده ها منع نماید. در بین تنقلات کشمش و انجیر خشک بسیار محبوب و پرطرفدار هستند.

تولید میوه خشک : 

میوه ها سرشار از انواع ویتامین ها و املاح بوده و منبع غیر فیبر محسوب می شوند ؛ هنگام تنظیم برنامه غذایی به منظور بهبود سلامت و پیشگیری از بیماری ها ؛ باید میوه را در رژیم غذایی قرار داد میوه ها معمولا به شکل تازه مصرف می شوند در حالی که می توان آنها را به حالت فرآوری شده به ویژه به صورت خشک نیز مصرف کرد.

یکی از قدیمی ترین روش نگهداری مواد غذایی ؛ خشک کردن است که علاوه بر افزایش دوره ماندگاری آنها ؛ میتواند نقش مهمی در رژیم غذایی انسان داشته باشد میوه خشک در مقایسه با میوه تازه ؛ در وزن یکسان ؛ به دلیل خذف آب دارای کالری بیشتری است ؛ اما چون در حین خشک شدن برخی از مواد مغذی به ویژه ویتامین ها دچار آسیب می شوند نباید جایگزین میوه های تازه شوند . هر چند به سبب دارا بودن خواص تغذیه ای و حسی مطلوب ؛ میوه خشک جانشین مناسبی برای تنقلات کم ارزش مانند چیپس و پفک است.

مراحل تولید میوه خشک : 

تعریف میوه : میوه بخش گوشتی ؛ خوراکی و آبدار گیاهان چند ساله است که معمولا یک یا چند هسته مرکزی داشته باشد و غشایی آنها را در برمی گیرد.

طبقه بندی انواع میوه : میوه ها را به روش های مختلفی طبقه بندی می کنند در فرایند خشک کردن مقدار آب محصول دارای اهمیت بالایی است بنابراین میوه ها از این نظر به گروه های طبقه بندی زیر تقسیم می شوند.

  1. میوه های لطیف و آبدار : این گروه دارای بافت لطیف و آبدار بوده و بسیار صدمه پذیر هستند مانند هلو ؛ انواع آلو ؛ گیلاس ؛ انواع توت ؛ زرد آلو
  2. میوه های گوشتی با بافت نسبتا محکم : این گروه شامل مرکبات مانند سیب ؛ انار ؛ گلابی و غیره تقسیم می شوند.
  3. میوه های کم آب و خشک : این گروه از میوه ها پوست محکمی دارند و ضایعات آنها کمتر از گروه های قبل است مانند پسته ؛ فندق ؛ بادام ؛ گردو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *