پد سلولزی

پد سلولزی :

پد سلولزی یکی از واسطه ها ی سرمایش تبخیری است که از لایه های متعدد ورقهای نازک و موج دار کاغذ کرافت با خاصیت جذب آب بالا تشکیل می شود و بوسیله ترکیبات شیمیایی جهت جلوگیری از فاسد شدن و تجزیه شدن در مواجهه با آب ؛ اشباع و مقاوم سازی شده است.

پد سلولزی به واسطه شکل هندسی و بافت منظم که حاصل استقرار زوایا و طول موج های متفاوت لایه های کاغذ بر روی هم است ؛ باعث شده آب در سر تا سر آن بطور یکنواخت پخش شود و سطح تماس بالایی را با جریان عبوری هوا ایجاد نماید . حرکت هوا در لایه های صلب و خیس پد و عدم حمل قطرات آب به داخل فضای سرمایش ؛ موجب تبخیر حداکثری آب شده و خنکی بالایی ایجاد می کند.

راندمان تبخیر پدسلولزی بنابر متغیرهایی مانند ؛ دمای هوا ؛ سرعت هوا ؛ ضخامت پد ؛ سختی و دمای آب ؛ متفاوت و بالا تر از نوع قدیمی واسط تبخیر ( پوشال) می باشد. به طور کلی جایگزین بسیار مناسبی برای پوشال بوده که در ادامه به مزیت های آن اشاره می کنیم.

مزیت های پدسلولزی نسبت به پوشال :

  • ایستایی و عدم افت ارتفاع به دلیل ساختار منظم و محکم تر
  • نصب ؛ شستشو و نگهداری آسان به دلیل خاصیت ایستایی بالا
  • عدم انتقال باکتری های مضر تنفسی به فضای سرمایش
  • مصرف برق کمتر به دلیل افت فشار پایین در حالت مرطوب
  • خاصیت تر شوندگی و جذب آب بالاتر به دلیل مواد اولیه بهتر
  • استعداد کمتر برای رشد قارچ و آلودگی ها بر روی پد
    یکی از کاربرد های مهم پد سلولزی استفاده از آن در کولر های آبی بجای پوشال است . کولر آبی سلولزی در بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا سالهاست کاربرد دارد برای اولین بار در ایران این محصول در سال 1378 توسط شرکت انرژی تولید معرفی شد . کولر سلولزی نسبت به کولرهای آبی پوشالی خنکی بیشتری ایجاد می کند و عمر مفید پد در آنها بسیار بالاتر از پوشال است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *