پد سلولزی

پد سلولزی :

پد سلولزی یکی از واسطه ها ی سرمایش تبخیری است که از لایه های متعدد ورقهای نازک و موج دار کاغذ کرافت با خاصیت جذب آب بالا تشکیل می شود و بوسیله ترکیبات شیمیایی جهت جلوگیری از فاسد شدن و تجزیه شدن در مواجهه با آب ؛ اشباع و مقاوم سازی شده است.

پد سلولزی به واسطه شکل هندسی و بافت منظم که حاصل استقرار زوایا و طول موج های متفاوت لایه های کاغذ بر روی هم است ؛ باعث شده آب در سر تا سر آن بطور یکنواخت پخش شود و سطح تماس بالایی را با جریان عبوری هوا ایجاد نماید . حرکت هوا در لایه های صلب و خیس پد و عدم حمل قطرات آب به داخل فضای سرمایش ؛ موجب تبخیر حداکثری آب شده و خنکی بالایی ایجاد می کند.

راندمان تبخیر پدسلولزی بنابر متغیرهایی مانند ؛ دمای هوا ؛ سرعت هوا ؛ ضخامت پد ؛ سختی و دمای آب ؛ متفاوت و بالا تر از نوع قدیمی واسط تبخیر ( پوشال) می باشد. به طور کلی جایگزین بسیار مناسبی برای پوشال بوده که در ادامه به مزیت های آن اشاره می کنیم.

مزیت های پدسلولزی نسبت به پوشال :

  • ایستایی و عدم افت ارتفاع به دلیل ساختار منظم و محکم تر
  • نصب ؛ شستشو و نگهداری آسان به دلیل خاصیت ایستایی بالا
  • عدم انتقال باکتری های مضر تنفسی به فضای سرمایش
  • مصرف برق کمتر به دلیل افت فشار پایین در حالت مرطوب
  • خاصیت تر شوندگی و جذب آب بالاتر به دلیل مواد اولیه بهتر
  • استعداد کمتر برای رشد قارچ و آلودگی ها بر روی پد
    یکی از کاربرد های مهم پد سلولزی استفاده از آن در کولر های آبی بجای پوشال است . کولر آبی سلولزی در بسیاری از کشور های پیشرفته دنیا سالهاست کاربرد دارد برای اولین بار در ایران این محصول در سال 1378 توسط شرکت انرژی تولید معرفی شد . کولر سلولزی نسبت به کولرهای آبی پوشالی خنکی بیشتری ایجاد می کند و عمر مفید پد در آنها بسیار بالاتر از پوشال است.

 

محتوای امداد کشاورزی

مزایای پد سلولزیمزیت پد سلولزی نسبت به پوشالویژگی استفاده از پد سلولزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *