پرورش رز گلخانه ای

پرورش رز گلخانه ای

از رده گل سرخیان است.گل رز بعنوان ملکه گلها از زمان عهد باستان مورد توجه بشر بوده است ، در آن موقع استفاده های داروئی آن بیشتر مورد توجه بوده ولی به تدریج کشت و کار آن در باغها گسترش یافت . علاقه و اشتیاق انسان به داشتن این گل در تمام فصول سال باعث پرورش رز گلخانه ای گردید. در حال حاضر گل رز یکی از محبوبترین گلهای جهان است و از لحاظ میزان تولید در صدر قرار دارد.

در برخی کشورهای دنیا مانند آلمان که گل از محبوبیت زیادی در بین همه اقشار جامعه برخوردار است و مردم در بیشتر مناسبت ها و دید و بازدیدها از دادن گل های یادبود به یکدیگر استفاده می کنند، گل رز شاخص تر از بقیه است.

در طول تاریخ نیز محوطه های اطراف قصرها و کاخ های سلاطین و فرمانروایان سرزمین های مختلف مزین به گل های رز بوده است.

صفات مورد پسند گل رز در بازار های جهانی عبارتند از :

  • شاخه بلند  و محکم که توانایی نگهداری استوار گل را داشته باشد.
  • اندازه و رنگ مناسب گل که مختص رقم مورد نظر است.
  • یکنواختی در مرحله برداشت گلها
  • عاری بودن گلها از انواع رنگ پریدگی ؛ سوختگی ؛ آفات و بیماریها
  • یکنواختی در اندازه شاخه ها
  • اندازه، کیفیت و ظاهر مناسب مختص هر رقم

کشور های تولید کننده عمده این نوع گل :

ایالات متحده آمریکا ؛ هلند ؛ انگلستان ؛ کلمبیا ؛ کنیا ؛ آفریقای جنوبی ؛ هندوستان و … در صدر کشورهای تولید کننده گل رز هستند. لازم به ذکر است که تولید در برخی از کشور های آمریکایی و آفریقایی با سرعت رو به افزایش است . تولید گل رز در ایران بیشتر  به استان های تهران ؛ مرکزی ؛ اصفهان ، و خوزستان محدود است .

کشت و تولید رز های گلخانه ای :

رز های گلخانه ای گیاهان چند ساله ای هستند که عمر مفید آنها برای تولید گل 6 تا 10 سال است . به این خاطر در انتخاب ارقام و آماده کردن خاک و بستر تولید باید دقت کافی کرد چون اصلاح و تعویض آنها در طول تولید هزینه دار خواهد بود.

 

Greenhouse rose cultivation

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *