چگونگی کشت زعفران

چگونگی کشت زعفران

چگونگی کشت زعفران

زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستان های ملایم و تابستان گرم و خشک می باشد به خوبی رشد می کند مقاومت زعفران در برابر سرما زیاد است ؛ حداکثر دمای این گیاه بین 35 تا 40 درجه سانتی گراد و در ارتفاع بین 1300 تا 2300متر از سطح دریا نیز عملکرد خوبی را نشان می دهد.

خاک مناسب برای پرورش زعفران

از آنجایی که پیاز زعفران مدت نسبتا زیادی 7-5 سال در زمین می ماند . خاک زمین باید سبک یا ترکیبی از شن و رس باشد که پیاز بتواند در این مدت علاوه بر تامین مواد غذایی در مقابل شرایط خاص منطقه ای نیز مقاومت می نماید ؛ بنابراین جهت رشد و نمو مناسب گیاه و تولید محصول مرغوب، زمینهای حاصل خیز زهکش شده بدون درخت با خاک ( لومی ؛ رسی ؛ شنی ) و آهک دار که PH  آن بین 8-7 باشد بر زمینهای شور ، فقیر و اسیدی ترجیح داده می شود . زعفران در زمینهایی که دارای قلوه سنگ یا علف های هرز یا مواد آلی پوسیده نشده باشد محصول خوبی نمی دهد.

 

How to grow saffron

 

طریقه آماده سازی زمین :

در تهیه زمین به منظور کشت زعفران لازم است توجه و دقت خاصی معمول شود ابتدا فرصتهای مناسب در فصل خزان یا زمستان زمین مورد نظر را شخم عمیق می زنند در صورتی که شرایط مناسب نبوده یا دسترسی به تراکتور مقدور نباشد می توان شخم را در پاپان فصل بهار یا اوایل فصل خزان انجام داد . در زراعت مکانیزه زعفران زمین را در خزان سال قبل از کشت با گاو آهن شخم عمیق می زنند . در بهار پس از قطع بارانهای بهاری خاک را با انجام شخم متوسط ضمن سله کشی از وجود علفهای هرز پاک می کنند .

انتخاب پیاز و زمان کاشت پیاز زعفران : 

احداث مزارع جدید زعفران فقط بوسیله  پیاز آن مقدور و معمول است . بنابراین تهیه و انتخاب پیاز مرغوب جهت کاشت در ایجاد و گسترش کشت حائز اهمیت است پیاز زعفران را می توان از خاک در آورد به انبار یا مزرعه دیگری منتقل کرد با توجه به دوده خواب یا استراحت پیاز که تا اواخر برج ثور تا اواخر برج اسد ادامه دارد می توان در این فاصله جهت بیرون آوردن پیاز اقدام کرد ، بهتر است پیاز ها پس از بیرون آوردن از زمین کاشته شوند تا پیاز ها ضمن استراحت در زمین جدید مستقر شوند .

عملیات کاشت پیاز زعفران :

برای کاشتن پیاز زعفران ابتدا چاله های یک ردیف را با بیل در می آورند و در داخل هر چاله 3 پیاز قرار می دهند . عمق کاشت پیاز 20-15 سانتی متر در نظر گرفته می شود و در مواقع کشت سر پیاز ها بالا قرار می گیرد .

آموزش پروسه تولید زعفران : 

  • عمق کاشت :  ابتدا زمین را قلمه زده و کرت بندی می کنند سپس در ردیف هایی به فاصله 25-20 سانتی متر ؛ پیاز ها را به روش کپه ای یا دسته جمعی به فواصل 15 سانتی متر می کارند .در زمان کشت باید دقت شود که پیاز ها به صورت سر بالا کشت شوند تا خروج گلها و برگها به آسانی صورت گیرد .
  • طریقه آبیاری :  پس از کشت پیاز های زعفران زمین را بلافاصله باید آبیاری کرد در صورتی که قبل از کشت مزرعه آبیاری شده باشد میتوان آبیاری را چند روز بعد انجام داد.
  • مبارزه با علفهای هرز :  علفهای هرز از طریق رقابت با گیاه زعفران از نظر آب و مواد غذایی و نور خورشید سبب کاهش محصول می شود علاوه بر این ممکن است در مراحل کاشت و برداشت زعفران مزاحمت هایی ایجاد شود.
  • بر داشت زعفران :  زعفران در اوایل خزان گل می دهد اولین گل اولین حاصل زعفران است که آنرا باید چید تار سرخ رنگی که در میان گلهای زعفران اند را باید کشید و آنرا دسته دسته بست و در سایه هوای پاک هموار کرد.
  • جابجایی و حمل و نقل :  در هنگام جابه جایی و حمل و نقل گل زعفران بایستی نکاتی را رعایت نمود جابه جایی باید به گونه ای باشد که به گل صدمه نزند و باعث آلودگی آن نشود
  • جدا سازی :  جدا سازی هر چه سریع تر زعفران در بهبود  کیفیت محصول تولیدی موثر است و بهترین دما برای کلاله ها در فاصله جدا سازی تا خشک کردن دمای یخچال است.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *