کنترل بیماری ها و آفات گلخانه ای

بیماری ها وافات گلخانه ای

سفیدک پودری :

از بیماری های مهم جالیزی در نواحی معتدل و نسبتا خشک است . این بیماری در اغلب نقاط جالیز کاری کشور بخصوص مناطق گرم و خشک و کم باران شیوع دارد و منجر به خسارت قابل توجه به محصولات جالیزی میشود.

علائم سفیدک پودری بر روی فلفل گلخا نه ای بسیار شبیه به علائم سفیدک دورغین (سرخه ) است . وجود لکه های زرد رنگ بر روی سطح و پوششسفید رنگ در محل لکه های زرد در پشت برگ از علائم سفیدک پودری فلفل است از این رو شناسایی نوع بیماری در فلفل ، نیاز به بررسی های میکروسکوپی دارد.

شرایط بهینه برای گسترش بیماری سفیدک پودری دمای 20 تا 25 درجه سلسیوس و رطوبت نسبی 80 تا 95 درصد می باشد و شدت نور کم موجب تکثیر  و اسپورزایی بیشتر آن میشود. دمای  بالای 33 درجه سلسیوس موجب از بین رفتن کنیدی ها ی سفیدک پودری و وجود آب آزاد موجب کاهش جوانه زنی کیندی ها میشود.

 

کنترل علائم سفیدک پودری :

 • حذف علف های هرز و میزبان های اولیه بیمارگر
 • کاشت ارقام مقاوم
 • اجتناب از آبیاری زیاد برای کاهش رطوبت

 

سه فاکتور اساسی برای گسترش این بیماری رطوبت بالا ، تراکم بوته ها و عدم تهویه مناسب می باشد لذا با بهینه کردن محیط اطراف گیاه میتوان این بیماری را کنترل کرد .گسترش این بیماری در مناطقی که سایه انداز بیشتری دارند نسبت به مناطقی که نور بیشتری دریافت می کنند بیشتر است از این رو گیاهانی که در سایه کشت شده اند نیاز به مراقبت بیشتری دارند . به طور کلی هرس اندام های گیاه به منظور حذف بیمارگر و انجام تهویه بهتر و نور دهی مناسب در کنترل بیماری موثر است.

استفاده از سموم شیمیایی :

برای اولین سم پاشی از سموم قارچ کش آلی با دوز توصیه شده استفاده میشود.برای این منظور از قارچ کش های استروبی به مقدار 200 گرم در هکتار قارچ کش توپاس به مقدار 0/125 لیتر در هزار لیتر آب قارچ کش بلکیوت به مقدار 1 کیلو گرم در هکتار .
سم پاشی دوم به فاصله زمانی 5 تا 7 روز بعد از سم پاشی اول میباشد قبل از سم پاشی دوم گسترش بیماری در گلخانه را ارزیابی کنید برای این کار چند نمونه برگ را به طوز جداگانه انتخاب و بررسی کنید چنان چه لکه های جدید در مقایسه با لکه های قبلی روی برگ مشاهده شد از قارچ کش های آلی و اگر لکه های جدید دیده نشد از قارچ سولفور 80% به مقدار 3 تا 4 کیلو گرم در هکتار قارچ کش کالیبان به مقدار 7 کیلو گرم در هکتار استفاده شود.

 

مرگ گیاهچه :

بیماری بوته میری یا مرگ گیاهچه با نام محلی سبز خشک ، داغ زدگی و آب زدگی هم شناخته میشود در این بیماری بافت گیاهی به خصوص در ناحیه طوقه فرو رفته شده و محل این فرو رفتگی ابتدا سفت و به تدریج گرم می گردد. آوند های چوبی در ناحیه طوقه تخریب میشوند و به بوته در حالی که کاملا سرحال و شاداب است از بین میرود . از ویژگی های خاص این بیماری تاثیر گذاری آنی و سریع آن است بطوریکه بوته ها بدون اینکه کم ترین علائم  از زردی داشته باشند در همان حالت کاملا سبز و شاداب در مدت کوتاهی از پای در می آیند. به همین دلیل به این بیماری سبز خشک می گویند.

کنترل این نوع بیماری در خاک های سنگین و فاقد زهکشی بیشتر میباشد لذا استفاده از بستر های مختلف مانند پیت . ماس. کمپوست . و ورمی کمپوست در اولویت اصلاح سازی خاک قرار گیرد.

 • ضدعفونی کردن بذور قبل از کاشت
 • تیمار بذور با استفاده ار عوامل کنترل بیولوژیک مانند تریکودرما
 • کنترل رطوبت و دمای گلخانه
 • اجتناب از دادن کود ازته زیاد به خاک
 • رعایت تناوب زراعی و آیش گذاشتن زمین
 • کاهش دفعات آبیاری و کاشت بذور با فا صله مناسب

 

بیماری های افات گلخانه ای

 

آفات گلخانه ای :

شته جالیزی  این آفت به ویژه در مناطق جنوب و جنوب شرق ایران بیشترین خسارت را وارد میکند این آفت ابتدا به شکل گروهی زیر برگ ها مستقر شده سپس تمام گیاه را به اشغال در می آورد و با مکیدن شیره نباتی گیاه از رشد و نمو باز میگردد در خسارت های شدید برگ ها پیچیده و گل ها می ریزند. محیط مناسبی برای رشد انواع قارچ ها فراهم می آورد و از این طریق به گیاه صدمه میزند. عسلک ترشح شده از شته ها مورچه ها را به سمت خود جذب کرده و مورچه ها با تغذیه از شیره شته ها. تخم شته ها جا به جا می کند لذا در بعضی موارد از شته ها به عنوان گاو مورچه ها نام برده زیرا مورچه ها عسلک شته ها را می دوشند.

 

بیماری افات گلخانه ای

کاهش آفات بیماری شته :

 • به کار گیری نوار های چسبنده زرد رنگ برای رد یابی و حذف آفات
 • از بین بردن هر گونه پناهگاه شته ها از جمله علف های هرز میزبان در داخل گلخانه
 • خود داری از مصرف بیش ار حد کود ازته
 • خود داری از انتقال گیاهان و نشا از فضای باز به محیط گلخانه

 

ترپیس ها حشراتی ریز به طول 2 تا 4 میلی متر هستند که برخی بالدار و برخی بدون بال هستند این حشرات هم از شیره گیاهی تزریق می کنند این آفت بر روی محصولات مختلف به خصوص خیار و گوجه فرنگی در گلخانه ها اهمییت دارد.

کاهش بیماری ترپیس :

 • کنترل علف های هرز
 • ردیابی آفت با استفاده از کارت های زرد
 • کنترل بیولوژیک آفت با استفاده از بالتوری سبز و کفشدورک و همین طور کنه های شکارگر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *