کشت هیدروپونیک

نکات جالب و مفید درباره ی کشت هیدروپونیک

در اصطلاح فارسی کشت هیدروپونیک را رشد گیاهان بودن خاک در نمک های معدنی می نامند این نوع روش دارای سابقه بالایی میباشد و شروع آن به سال 1920 باز میگردد در آن دوره رشد و پیشرفت بالایی نداشت از سال 1990 محققان تمرکز و فعالیت بالایی برای این روش انجام دادند ، کشت هیدروپونیک طی دهه پیشرفت زیادی را طی کرد.

بر اساس آمار های علمی 95 درصد صیفی جات و سبزیجات در جهان با این نوع روش کشت می شود بخصوص در کشور های آمریکای شمالی در کشور هایی مانند کشور ترکمنستان که در حال ساخت هکتاری گلخانه ای هستند به سرعت این شیوه را دنبال میکنند زیرا بسیار سودمند میباشد این کشت در ففضای بسته انجام میشود اما این قابلیت را نیز دارد که در فضای باز نیز کشت شود اما با محدودیت هایی روبرو خواهد شد.

از جمله محصولاتی که میتوان با این نوع روش کشت و تولید کرد عبارتند از کاهو ، توت فرنگی ، هندوانه ، خیار ، گوجه فرنگی و … متداول ترین این نوع کشت این نوع محصولات میباشند البته میتوان محصولات دیگری را نیز کشت کرد.

 

 

کشت هیدروپونیک

 

 

کاهش مصرف سموم با استفاده از روش هیدروپونیک

یکی از کار های مهم و ضروری که در گلخانه ها انجام میگیرد مربوط به ضد عفونی کردن بستر خاک است ، زمانی که به خاک کود داده میشود خاک نیز شور میشود و چاره ای جزء تعویض مجدد خاک نخواهید داشت اما با این روش بستر کشت مداوم در حال تعویض میباشد و سموم کمتری را ایجاد میکند همان طور که می دانید هزینه تعویض خاک بسیار بالا میباشد شما با این کار در بسیاری از هزینه های خود صرفه جویی خواهید کرد.

 

مزایای استفاده از کشت هیدروپونیک

 • بهبود و تسریع کشت و کار
 • صرفه جویی در هزینه ها
 • صرفه جویی در مصرف آب
 • در زمان کوتاه محصول را با راندمان کمتر کشت کرد

 

در کشت هیدروپونیک با چه روشی میتوان در مصرف آب صرفه جویی کرد ؟

این شیوه به دو بخش تقسیم میشود سیستم باز و سیستم بسته ، شما با انجام فعالیت سیستم بسته میتوانید در مصرف آب صرفه جویی نمایید به این علت که در سیستم بسته به هیچ عنوان آب از سیستم خارج نمیشود.

 

روش کشت هیدروپونیک

 

در واقع هیدروپونیک به معنای کاشت گیاهان در آب و محلول غذایی بدون خاک میباشد ، این روش بخصوص در مناطقی که دارای خاک فقیر ، بحران آبی ، آلودگی هستند مورد استفاده قرار میگیرند .برای این کار با ایجاد گلخانه یا سالن محیط کشت به صورت مصنوعی مهیا میکنند. به طور کلی محصولات هیدروپونیکی از نظر غذایی محصولات بهتری نسبت به کشت خاک دارند.

 

روش کاشت هیدروپونیک با چه وسیله یا دستگاهی صورت میگیرد ؟

در مکان و محیط های کشت بزرگ به صورت اسفنج و ربات و در مقیاس های کوچک به صورت دستی انجام میشود.

آن چه در تولید به روش هیدروپونیک اهمیت دارد، لوله کشی به منظور آبرسانی است که همین صرفه جویی در منابع آب، هزینه تمام شده سرمایه گذاری و بازدهی تولید را ارتقا می دهد. مشاوره با متخصص کشاورزی جهت طراحی و استقرار گلخانه هیدروپوینک، اهمیت فراوان دارد.

 

در روش هیدروپونیک ، آلودگی خاک، مشغله ذهنی گلخانه دار نیست و نیازی به ضد عفونی نخواهد بود. چون آب به صورت چرخشی در حرکت است، در مصرف آب صرفه جویی شده و هزینه تمام شده تولید،‌ کاهش پیدا می کند. این یک فرصت خوب برای استان هایی با بحران کم آبی مثل یزد و سمنان است. ریشه گیاه، در معرض هوا قرار داشته و قطعا، منفعت تولید را به همراه خواهد داشت.

 

در ۳۱ استان کشور نیز، هزاران نفر در این حوزه مشغول به کار هستند. تولید گلخانه ای، نه به فصل ارتباط دارد و نه به تغییرات آب و هوایی. هدر رفت محصول کم می شود و می توان با استقرار فناوری، اثربخش تولید را ارتقا داد. روش هیدرپونیک مثل هر روش گلخانه ای، دارای معایب و فوایدی است که باید در نظر داشت.

 

روش کشت هیدروپونیک

 

اهداف کشت هیدروپونیک :

   •  تولید میوه و سبزیجات در مناطق خشک و کم آب
   • بهره برداری از اماکن متروکه مثل انبار، گاراژ و غیره
   • صرفه جویی در آب و هزینه ها
   •  کاهش میزان ابتلا به بیماریهای ارگانیک و انگلی گیاهان
   • کاهش هزینه نیروی انسانی به علت حذف عملیاتی که به خاک مربوط می شود

 

توضیح مبحث سیستم باز و بسته در روش هیدرو پونیک

 1. سیستم باز : محلول غذایی مججد استفاده نشده مثل کشت در پشم سنگ و کشت کیسه ای و کشت در سنگریزه
 2. سیستم بسته : محلول غذایی مجدد مورد استفاده قرار می گیرد و به عبارت دیگر محلول در یک چرخه قرار دارد و به آن فقط مواد غذایی که کاهش می یابند و آب اضافه می شود .

 

امروزه چه کشور هایی از روش کشت هیدروپونیک استفاده می کنند ؟

امروزه برخی کشورها همانند آمریکا ، فرانسه ، کانادا ، آفریقای جنوبی ، هلند ، ژاپن ، استرالیا ، آلمان در زمینه های مختلف کشت هیدروپونیک فعالیت های زیادی انجام می دهند . در ایران کشت هایدروپونیک محصولات سبزی، صیفی و برخی میوه ها مانند توت فرنگی رونق قابل توجهی نیافته است. اما در برخی از نقاط ایران مانند شهرهای هشتگرد کرج، کرمانشاه، تهران و جزیره کیش تولید محصولات باغی به روش کشت هیدروپونیک و به صورت تجاری گسترش یافته است.

 

 

روش کشت هیدروپونیک

 

در کشت هيدروپونيک از خاک اثری نيست و گياه تمام نيازهای خود را مستقيما از آب دريافت می کند . از مزايای اين نوع کشت می توان به تغذيه کياه ، کنترل علفهای هرز و بيماريها ، رعايت بهداشت ، بلوغ گياه ، کيفيت محصول و عملکرد نام برد .در بحث تغذيه گياه در کشت خاکی مشکلاتی از قبيل تغيير پذيزی زياد خاک ،کمبودهای متمرکز زياد ، غير قابل دسترس بودن عناصر برای گياه به علت پی اچ بالا ، مشکل نمونه برداری و آزمايش و تعديل خاک وجود دارد .

در کشت هیدروپونیک چه مشکلاتی وجود ندارند؟

 1. در کشت خاکی مشکل تبخير آب ابياری و نفوذ اب از منطقه ريشه و کلا راندمان پايين آبياری وجود دارد در صورتيکه در کشت هيدروپونيک از اب استفاده بهتری می شود و مشکل نفوذ عمقی اب نيز وجود ندارد .
 2. کوددهی در کشت خاکی با مشکلات نياز به پخش کود در سطح خاک ، توزيع غير مرتب کود و تثبيت کود در خاک وجود دارد . در کشت هيدروپونيک از کودها به مقدار کم و بطور يکنواخت استفاده می شود.

از مهمترين مسائل در گلخانه ها رعايت بهداشت می باشد که در کشت خاکی به علت وجود پسمانده های مواد آلی ناشی از کودها و همانطور که قبلا گفته شد خاک محل زندگی انو.اع بيماريهای قارچی ، ميکروبی و حشرات میباشد.