آموزش کاشت و پرورش توت فرنگی

بهترین زمان کاشت توت فرنگی چه رمانی میباشد ؟

توت فرنگی دانه ایی تیره رنگ میباشد این میوه خوش طعم علاوه بر ظاهر فانتزی و زیبایی که دارد خواص فوق العاده مفید و زیادی دارد که توجه خیلی ها مخصوصاً پزشکان را به خود جذب کرده است.

تاریخچه و اطلاعات مرتبط با توت فرنگی :

این میوه ی نسبتاً جدید که تا ۲۵۰–۳۰۰ سال قبل به این شکل امروزی وجود نداشت، بیشتر موارد استفاده دارویی داشته است. در قرن چهاردهم در فرانسه توت فرنگی‌های وحشی از جنگل به زمین زراعتی منتقل شد و از آن به عنوان یک گیاه اهلی استفاده گردید. در جنگلهای شمال ایران توت فرنگی وحشی به طور فراوان یافت می‌شود. به‌ نظر می‌رسد که اولین رقم اصلاح شده در زمان صدارت اتابک اعظم از فرانسه به ایران آمد و به نام اتابکی خوانده شد.

ارقام توت فرنگی

 • توت فرنگی Ann – LCN شیرین
 • توت فرنگی آلبیون
 • توت فرنگی کابریلو
 • توت فرنگی کئوکی
 • توت فرنگی مونتری
 • توت فرنگی پورتولا
 • توت فرنگی سن­آندراس
 • توت فرنگی سی­اسکوپ
 • توت فرنگی کاکاروسا یا (کاماروزا )
 • توت فرنگی سلوا
 • توت فرنگی پاروس

 

توت فرنگی Ann – LCN شیرین

توت­ فرنگی شیرین یک گیاه قوی با کارایی بالا و طعم استثنایی است. میوه آن بزرگ بوده و مخروطی شکل است. این میوه دارای استحکام متوسط بوده و تعادل اسید – قند خوبی دارد و از طعم شیرینی برخوردار است. توت­ فرنگی شیرین به رنگ قرمز براق است

توت فرنگی آلبیون – UC

هنگامی که به درستی تیمار شود، آلبیون به کرم عنکبوتی دو نقطه­ ای (Tetranychus urticae) مقاوم است. میوه “آلبیون” اغلب بلند، مخروطی و متقارن است. میوه آلبیون سخت بوده و به رنگ قرمز تیره است.

همواره در طول فصل رشد رقم آلبیون میوه تولید می کند. یکی از دلایل این امر تولید تعداد زیادی ساقه رونده می باشد که باعث حفظ تولید بالا می گردد.

توت فرنگی کابریلو – UC

جدیدترین رقم روز خنثی توت­ فرنگی توسط شرکت UCDavis کالیفرنیا منتشر شده است. این رقم دارای گلدهی متوسط بوده و سازگاری بالایی با زمستان و تابستان دارد. اندازه و استحکام میوه آن نسبت به رقم آلبیون بیشتر بوده و عملکرد و طعم آن فوق ­العاده است.

توت فرنگی کئوکی

کئوکی شبیه انواع وحشی توت ­فرنگی است، اما از طریق دانه رشد نمی کند و مزیت قابل توجهی در تولید دارد. این رقم برای باغبانان ویژه مناسب است.

این رقم میوه کوچک با طعم و مزه خوب را تولید می­کند. این توت فرنگی برای شبکه پرندگان بسیار مهم است

توت فرنگی مونتری – UC

مونتری یک رقم روز خنثی بوده و گلدهی قوی¬تری نسبت به آلبیون دارد، اما الگوی تولید آن مشابه آلبیون است. این گیاه بسیار قوی بوده و برای تولید به فضای بیشتری نسبت به آلبیون نیاز دارد. این رقم برای کاربرد ارگانیک خوب است

 

بزرگ عالی

توت فرنگی پورتولا – UC

پورتولا یک رقم روز خنثی قوی بوده و سازگاری گسترده ­ای دارد. این رقم را می­توان در سیستم­های استاندارد در زمستان کشت کرد که در آن میوه­ های کمتری نسبت به آلبیون تولید می­شود. به دلیل پاسخ قوی به گلدهی، رقم پورتولا بیشتر در سیستم­های کاشت بهار و تابستان استفاده می­شود.

توت فرنگی سن­آندراس – UC

سن­آندراس رقم روز خنثی متوسط بوده و الگوی تولید آن شبیه آلبیون است. در اوایل فصل گیاه سن­آندراس تا حدودی قوی­تر از آلبیون است، اما اندازه گیاه در طول فصل بهار به دلیل سازگاری بالا مشابه آلبیون است.

توت فرنگی سی­اسکوپUC

رقم سی اسکوپ یک رقم استاندارد قابل اعتماد در صنعت توت فرنگی است. این رقم تحمل بالایی نسبت به بسیاری از بیماری های ویروسی رایج در کالیفرنیا دارد، اما نسبت به لکه برگی حساس است.

توت فرنگی کاکا روسا یا ( کاماروزا )

توت فرنگی کاکا روسا یا کاماروزا دارای رنگ قرمز ملایم میباشد شکل آن به صورت مخروطی شکل میباشد و یکی از محبوب ترین ارقام برای کشت گلخانه ایی در فضای باز میباشد ، این نوع توت فرنگی در بازار میوه جات سهم و جایگاه خاضی را به خود اختصاص داده است.

توت فرنگی سلوا

توت فرنگی سلوا نیز دارای رنگ ملایم قرمز میباشد و طعم بسیار شیرین و دلپذیری دارد ، سلوا از ارقام مناسب کشت توت فرنگی در مازندران است سالانه مقدار مناسبی از این نوع نشاء توت فرنگی در مناطق مختلف کشور کشت میشود.

توت فرنگی پاروس

توت فرنگی پاروس در ظاهر همانند توت فرنگی کاکا روسا یا کاماروزا میباشد مخروطی شکل کمی گرد و کشیدگی کمتری دارد رنگ آن قرمز روشن است  در استان کردستان این نوع توت فرنگی دارای محبوبیت بالایی میباشد و سطح زیادی از این کشت را به خود اختصاص داده است.

توت فرنگی سابرینا

توت فرنگی سابرینا یکی از جدید ترین نشاء ها در خاورمیانه است  اندازه آن نسبت به دیگر نشاء های توت فرنگی بزرگتر میباشد، نشاء سابرینا در یک مرحله کشت بار ها گلدهی دارد برای رسیدن به این کار فقط کافیست دمای گلخانه را ثابت نگه دارید همین موضوع باعث شده است تا در قسمت های مختلف بازار خصوصا در جایی که میوه خوردنی به عنوان تزئین استفاده شود (شیرینی سراها ) خواهان بیشتری داشته باشد

 

روش کاشت بذر توت فرنگی :

بذر توت فرنگی را می توان قبل از کاشت، به مدت ۲ هفته در فریزر قرار داد. این کار درصد دانه هایی که جوانه می زنند را بهبود می بخشد. انجماد، روند طبیعی رشد بذر را تحریک می کند همان طور که در طی ماه های زمستان نیز این اتفاق می افتد. در مرحله بعد ظرفی که برای کاشت بذرها در نظر گرفته اید آماده کنید. برای هر بذر سوراخی با عمقی حدود ۱٫۵ سانت در خاک ایجاد کنید. مخلوطی از سه قسمت خاک برگ و یک قسمت خاک غنی با کود حیوانی برای شروع مناسب است.

 

مراقبت و پرورش توت فرنگی در گلدان + آموزش کاشت

توت فرنگی از گیاهانی است که با هوای گرم و نور خورشید رشد می کند و خاکش باید همیشه مرطوب باشد و در زمستان نیز نیاز به منبع گرمایی دارد.

پرورش توت فرنگی در منزل ؛ آنچه باید برای کاشت، رشد و برداشت توت فرنگی بدانید

توت فرنگی های شیرین و آبدار، درست بعد از برداشت قابل خوردن هستند؛ توت های سوپرمارکتی شیرین هستند و این به دلیل شکر طبیعی داخل توت فرنگی است که شروع به آهار زدن میکند به محض اینکه از گیاه جدا شود می توان آن را مزه کرد. قطعا به وقتی که برای تلاش روی پرورش توت فرنگی میگذارید می ارزد، و خبر خوب این است که توت فرنگی در صورت وجود خورشید کامل گیاه آسان رشدی است پس می توانید خودتان در منزل پرورش توت فرنگی را انجام دهید.

پرورش توت فرنگی

growing strawberries

گیاه توت فرنگی به سه دسته تقسیم میشود:

گیاه توت فرنگی Day nutral :

در برابر طول روز حساس نیستند، این گونه اگر درجه هوا بین 35 تا 85 باشد ، شکوفه ، میوه وریشه پیشرو را به طور مداوم تولید میکنند.

توت فرنگی همیشه بارده:

این گونه در طول روزهای طولانی تابستان و روزهای کوتاه پاییز. جوانه هایی که در تابستان شکل گرفته اند در پاییز شکوفه و گل میدهند، و جوانه هایی که در در پاییز بیرون بیایند در بهار میوه میدهند.

توت فرنگی های Juneberries :

به طول روز حساس هستند، این گونه در پاییز جوانه میدهد و و در بهار شکوفه و میوه میدهد. برای یک گلخانه های خانگی ما Juneberries ها را پیشنهاد میکنیم و اگر چه برای برداشت میوه مجبور هستید یک سال منتظر بمانید اما ارزشش را دارد.

برای کاشت توت فرنگی گیاهی که انتخاب می شود باید عاری از هر نوع مریض و دارایی ریشه های قویی و سالم باشد و رنگ ریشه ها روشن باشد. گام بعدی انتخاب خاک مناسب برای کشت است که خاک های سبک شنی با مواد غذایی فراوان و زهکشی خوب مناسب ترین خاک برای کاشت توت فرنگی است. مهمترین کار بعد از شخم زدن زمین استفاده از کود های حیوانی و شیمیایی است که مقدار ۱۰ تن در هکتار کود حیوانی پوسیده با خاک مخلوط کرده و تاکید بر آزمایش خاک است.